top of page

PÁLENICE

Pálenice se nachází v obecní budově postavené roku 1977 v akci "Z". Dříve dům sloužil jako víceúčelová budova zahrádkářů, kde se mimo pálení dalo sušit ovoce nebo uvařit povidla (dnes budovu sdílíme s mezinárodní kamionovou dopravní firmou). Jako všechny tehdejší pálenice dodala vybavení národní společnost SLOKO, která ji také provozovala. Zhruba v roce 1994 přešla do vlastnictví firmy LETASOL, která ji provozovala do roku 2010.

V roce 2011 jsem koupil vybavení pálenice a po vyřízení veškeré nutné legislativy jsem za pomoci bývalého starosty obce Březůvky a dlouholetého páleničáře Františka Janečky odstartoval svoji první sezónu. Díky jeho know-how jsem tak mohl bezproblémově navázat na 34 letou tradici pálení (hlavně slivovice) na Březůvkách.

Pálenice je dvoukotlová, s topením na dřevo, které si dodávají zákazníci sami.  Objem surovinového kotle je 270l a objem rektifikačního kotle je 120l. Nejedná se tedy o moderní jednokotlový systém, ale o léta prověřenou klasiku. Zařízení je vyrobeno kompletně z mědi (kromě pár mosazných částí), která je při procesu destilace díky svým anitimikrobionálním vlastnostem velice důležitá. Měď také funguje jako katalyzátor, kdy absorbuje síru a kvasinkové buňky, které jsou v destilátech nežádoucí. Podrobnější informace o úloze mědi v destilaci, ale i jiné užitečné rady a tipy ohledně přípravy kvasu naleznete zde.

Minimální množství kvasu, které jsme schopni zpracovat je cca 150l. Menší množství pouze po dohodě.

Pokud se tedy rozhodnete využít našich služeb, musíte proto počítat, že proces pálení je časově náročnější. Vypálení jednoho kotle trvá minimálně 3 hodiny. Po dobu pálení Vám je k dispozici malá kuchyňka včetně vybavení, rychlovarné konvice, elektrický dvoukolový vařič a mikrovlná trouba.

Jako další služby Vám můžeme nabídnout zapůjčení sudů pro transport k nám nebo změření cukernatosti kvasu cukroměrem zdarma.

Co u nás nenajdete? Televizi ani wi-fi, které by narušovaly poklidnou (pro někoho i sváteční) atmosféru pálení.

Mezi naše hlavní zákazníky patří pěstitelé z okolních obcí, ale také pěstitelé z Ostravska, Králove Hradecka, Prahy a jiných koutů ČR. Jejich důvěra a ochota cestovat až k nám nás těší a vnímáme ji jako pochvalu naší práce.

Novinkou pro rok 2016 je samonasávací čerpadlo, které dopraví většinu Vašeho kvasu do nálevky přímo z vozíku nebo vlečky. Odpadá tím složitá a pracná manipulace a přelévání kvasu ručně. 

Novinkou pro rok 2017 je reverzní osmóza, která slouží k filtraci vody, kterou ředíme destilát. Takto upravená (demineralizovaná) voda zamezí zakalení destilátu, které může vzniknout příliš mineralizovanou vodou (tyto sloučeniny jsou v lihu téměř nerozpustné a dojde k jejich vyloučení ve formě bílé sraženiny - zakalení). 

OBEC BŘEZŮVKY

Obec Březůvky je podhorskou obcí s 690 obyvateli. Rozkládá se v údolí pod západními vrcholky Vizovické vrchoviny v nadmořské výšce 349m. Nachází se jižně od krajského města Zlín ve vzdálenosti 11 km. Obec najdeme na pravém břehu Březůvského potoka a v údolí mezi vrcholky severně Kamenec (496 m.n.m.) a jižně Kamenná (483 m.n.m.). Severovýchodně nedaleko obce je na toku Březůvského potoka vybudovaná malá vodní nádrž Kapřín a na břehu této nádrže najdeme restauraci Koliba, opodál  chatovou osadu Brdek. Severním směrem od obce vyvěrá sirný minerální pramen. Západně od obce je chráněné území přírodní památky Uhliska, kterou tvoří mokřadní louka s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Východním směrem od Březůvek se zvedá vrchol Čertův kámen (542 m.n.m.). Na severním úbočí tohoto vrcholku jsou nepatrné pozůstatky hrádku Rysov z přelomu 13. až 14. století, již v roce 1517 je uváděn jako pustý. Nedaleko něj je oblast přírodní památky Čertův kámen, kterou tvoří pískovo-slepencový 10,5 metrů vysoký skalní útvar. Jižní částí obce prochází silnice spojující města Zlín a Uherský Brod. Se Zlínem je spojena silnicí III/ 49026. Nejbližší železniční stanice je ve Zlíně a Biskupicích. Březůvky se svým přírodním zázemím a vodní nádrží vhodnou ke koupání se staly cílem převážně letní krátkodobé rekreace nejen obyvatel Zlína. V nedávné době zde vzniklo několik rekreačních chatových lokalit.

více na: http://www.brezuvky.cz/obec/

Zajímavý článek o Březůvkách: http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/obec-v-lesich-je-obklopena-nekolika-lecivymi-studankami-20140531.html

bottom of page